Schedule & ResultsFriday, June 19th

Fri19June
Archery
Women's Individual 1/32 EliminationsOpen
Women's Individual 1/32 EliminationsItaly Valeeva Natalia - Sahiti Lirije Kosovo
Women's Individual 1/32 EliminationsDenmark Rosenvinge Carina 5 - 6 Lobzhenidze Yuliya Georgia
Women's Individual 1/32 EliminationsSpain Marin Alicia 6 - 2 Nurmsalu Laura Estonia
Women's Individual 1/32 EliminationsNetherlands der Kinderen Annemarie 4 - 6 Ruggieri Laura France
Women's Individual 1/32 EliminationsGermany Richter Elena 6 - 0 Kreicberga Anete Latvia
Women's Individual 1/32 EliminationsFrance Thomas Solenne 3 - 7 Marusava Hanna Belarus
Women's Individual 1/32 EliminationsNetherlands de Vries Shireen-Zoe - Alarcon Miriam Spain
Women's Individual 1/32 EliminationsLithuania Nosaliene Dangeruta 3 - 7 Sartori Guendalina Italy
Women's Individual 1/32 EliminationsRussian Federation Stepanova Inna 7 - 3 Dielen Nathalie Switzerland
Women's Individual 1/32 EliminationsTurkey Aktuna Aybuke 6 - 2 Kuoppa Taru Finland
Women's Individual 1/32 EliminationsBelarus Timofeyeva Ekaterina 6 - 2 Lesniak Natalia Poland
Women's Individual 1/32 EliminationsGreece Gkorila Anatoli Martha 2 - 6 Sichenikova Lidiia Ukraine
Women's Individual 1/32 EliminationsFrance Schuh Berengere 6 - 0 Mayrhofer-gritsch Sabine Austria
Women's Individual 1/32 EliminationsNetherlands Deden Esther 6 - 4 Myszor Wioleta Poland
Women's Individual 1/32 EliminationsRomania Bancila Simona 5 - 6 Senyuk Olqa Azerbaijan
Women's Individual 1/32 EliminationsAzerbaijan Ramazanova Yaylagul 4 - 6 Narimanidze Khatuna Georgia
Women's Individual 1/32 EliminationsSpain Martin Adriana 6 - 4 Danailova Dobromira Bulgaria
Women's Individual 1/32 EliminationsBelarus Tolkach Alena 6 - 5 Umer Ana Slovenia
Women's Individual 1/32 EliminationsTurkey Anagoz Yasemin 6 - 2 Ridderstrom Line Blomen Norway
Women's Individual 1/32 EliminationsGreat Britain Oliver Amy 0 - 6 Longova Alexandra Slovakia
Women's Individual 1/32 EliminationsUkraine Pavlova Anastasia 6 - 0 Mirca Alexandra Republic of Moldova
Women's Individual 1/32 EliminationsDenmark Bech Natasja 2 - 6 Psarra Evangelia Greece
Women's Individual 1/32 EliminationsRussian Federation Timofeeva Kristina 6 - 0 Velieva Nurlana Azerbaijan
Women's Individual 1/32 EliminationsIreland Cuthbert Cunningham Sinead 0 - 6 Erdynieva Natalia Russian Federation
Women's Individual 1/32 EliminationsGreat Britain Folkard Naomi 0 - 6 Hunt Nicky Great Britain
Women's Individual 1/32 EliminationsTurkey Unsal Begunhan 6 - 2 Esebua Kristine Georgia
Women's Individual 1/32 EliminationsGermany Winter Karina 6 - 0 Deineko Iliana Switzerland
Women's Individual 1/32 EliminationsGreece Chorti Ariadni 2 - 6 Tonetta Elena Italy
Women's Individual 1/32 EliminationsUkraine Marchenko Veronika 6 - 2 Kourouna Mikaella Cyprus
Women's Individual 1/32 EliminationsSwitzerland Schobinger Celine 4 - 6 Zuranska Adriana Poland
Fri19June
Beach Volleyball
Men's Group CItaly INGROSSO P INGROSSO M 2 - 0 KOTSILIANOS G ZOUPANIS N Greece
Men's Group CLatvia SOLOVEJS A SOROKINS R 2 - 1 GORDIEIEV I IEMELIANCHYK V Ukraine
Men's Group ENetherlands VAN DE VELDE S VAN DORSTEN M 1 - 2 SEKERCI S MERMER H Turkey
Men's Group EIsrael FAIGA S HILMAN A 2 - 1 KUBALA P HADRAVA J Czech Republic
Men's Group BPoland RUDOL M KOSIAK M 2 - 1 TOMAS CUADRADO F J MENENDEZ ORTEGO C Spain
Men's Group BSwitzerland STRASSER A KISSLING G 2 - 0 DENIN O PLOTNYTSKYI O Ukraine
Men's Group DLatvia PLAVINS M REGZA H 2 - 1 EGLSEER P MULLNER D Austria
Men's Group DBelarus KAVALENKA A DZIADKOU A 2 - 1 PIIPPO P NURMINEN J Finland
Men's Group GSpain MARCO ARROYO F A GARCIA RODRIGUEZ C 0 - 2 WINTER T PETUTSCHNIG L P Austria
Men's Group GGreat Britain GREGORY C SHEAF J 0 - 2 KOLLO K VESIK R Estonia
Men's Group HAzerbaijan SANTOS N RUDYKH I 0 - 2 KRATTIGER M CHEVALLIER S Switzerland
Men's Group HFrance DI GIANTOMMASO R THIERCY M 2 - 1 KUFA R DUMEK J Czech Republic
Men's Group AAzerbaijan ROMANO B. GRITSAI L 0 - 2 RANGHIERI A ROSSI E Italy
Men's Group ANorway KVAMSDAL M HORDVIK O 2 - 0 KAZDAILIS L RUMSEVICIUS A Lithuania
Men's Group FRussian Federation KOSHKAREV Y BARSOUK D 0 - 2 SALVETTI Y DAGUERRE J B France
Men's Group FDenmark KILDEGAARD P ABELL K 2 - 0 OZBEK E GOGTEPE H Turkey
Women's QuarterfinalsLithuania DUMBAUSKAITE I POVILAITYTE M 2 - 0 REHACKOVA K GALOVA E Czech Republic
Women's QuarterfinalsRussian Federation SYRTCEVA E PROKOPEVA M 1 - 2 PLESIUTSCHNIG L M SCHUTZENHOFER K Austria
Women's QuarterfinalsSpain SORIA GUTIERREZ P LOBATO HERRERO A 0 - 2 EIHOLZER N BETSCHART N Switzerland
Women's QuarterfinalsNetherlands BRAAKMAN R SINNEMA J 1 - 2 GIOMBINI L TOTI G Italy
Men's Elimination RoundBelarus KAVALENKA A DZIADKOU A 2 - 0 SEKERCI S MERMER H Turkey
Men's Elimination RoundPoland RUDOL M KOSIAK M 2 - 1 EGLSEER P MULLNER D Austria
Men's Elimination RoundGreece KOTSILIANOS G ZOUPANIS N 1 - 2 KUFA R DUMEK J Czech Republic
Men's Elimination RoundNorway KVAMSDAL M HORDVIK O 1 - 2 SOLOVEJS A SOROKINS R Latvia
Men's Elimination RoundCzech Republic KUBALA P HADRAVA J 2 - 1 MARCO ARROYO F A GARCIA RODRIGUEZ C Spain
Men's Elimination RoundEstonia KOLLO K VESIK R 0 - 2 SALVETTI Y DAGUERRE J B France
Men's Elimination RoundAzerbaijan SANTOS N RUDYKH I 2 - 1 DENIN O PLOTNYTSKYI O Ukraine
Men's Elimination RoundRussian Federation KOSHKAREV Y BARSOUK D 2 - 1 ROMANO B. GRITSAI L Azerbaijan
Fri19June
Boxing
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16Open
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16Turkey Coskun Elif 2 - 1
WP
Kob Tetiana Ukraine
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16France Lkhadiri Wassila 0 - 3
WP
Petrova Stoyka Bulgaria
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16Great Britain Adams Nicola 3 - 0
WP
Ancsin Katalin Hungary
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16Azerbaijan Aghayeva Anakhanim 0 - 3
WP
Drabik Sandra Poland
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16Romania Pantis Melinda 0 - 3
WP
Burym Yana Belarus
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16Italy Gordini Terry 1 - 2
WP
Sagataeva Saiana Russian Federation
Women's Fly (48 - 51kg) Round of 16Norway Johansen Camilla 0 - 3
WP
Smith Ceire Ireland
Women's Middle (69 - 75kg) Round of 16Open
Women's Middle (69 - 75kg) Round of 16Germany Scheurich Sarah 3 - 0
WP
Patrascu Ana Romania
Women's Middle (69 - 75kg) Round of 16Ukraine Shambir Kateryna 2 - 1
WP
Amato Francesca Italy
Women's Middle (69 - 75kg) Round of 16Great Britain Marshall Savannah 0 - 3
WP
Fontijn Nouchka Netherlands
Women's Middle (69 - 75kg) Round of 16Hungary Nagy Timea 0 - 3
WP
Laurell Nash Anna Sweden
Women's Middle (69 - 75kg) Round of 16Azerbaijan Cavadova Leyla 0 - 2
WP
Iakushina Iaroslava Russian Federation
Men's Light Fly (46 - 49kg) Round of 16Open
Men's Light Fly (46 - 49kg) Round of 16Ireland Irvine Brendan 3 - 0
WP
Banabakov Tinko Bulgaria
Men's Light Fly (46 - 49kg) Round of 16Israel Alaverdian David 3 - 0
WP
Aleksanyan Artyom Armenia
Men's Light Fly (46 - 49kg) Round of 16Russian Federation Sagaluev Bator 3 - 0
WP
Horn Harvey Great Britain
Men's Bantam (56kg) Round of 16Open
Men's Bantam (56kg) Round of 16Azerbaijan Aliyev Tayfur 3 - 0
WP
Andreiana Nicolae Romania
Men's Bantam (56kg) Round of 16Finland Koota Matti 1 - 2
WP
Jensen Frederik Denmark
Men's Bantam (56kg) Round of 16France Kistohurry Samuel 0 - 3
WP
D'Andrea Riccardo Italy
Men's Bantam (56kg) Round of 16Russian Federation Nazirov Bakhtovar 3 - 0
WP
Gojan Veaceslav Republic of Moldova
Men's Bantam (56kg) Round of 16Armenia Avagyan Aram 1 - 2
WP
Ivanov Stefan Bulgaria
Men's Bantam (56kg) Round of 16Belarus Asanau Dzmitry
WO
Zeneli Rexhildo Albania
Men's Bantam (56kg) Round of 16Hungary Szoros Mark 0 - 3
WP
El-Hag Omar Germany
Men's Bantam (56kg) Round of 16Great Britain Ashfaq Qais 2 - 1
WP
Eker Selcuk Turkey
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Open
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Italy Manfredonia Valentino 3 - 0
WP
Smajli Uke Switzerland
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Bosnia and Herzegovina Bosnjak Dzemal 2 - 1
WP
Abdourachidov Souliman France
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Kosovo Xhoxhaj Armend 3 - 0
WP
Harcsa Norbert Hungary
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Bulgaria Pantaleev Radoslav 1 - 2
WP
Khyzhniak Oleksandr Ukraine
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Russian Federation Silyagin Pavel 3 - 0
WP
Strnisko Matus Slovakia
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Germany Teziev Igor 3 - 0
WP
Draskovic Bosko Montenegro
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Azerbaijan Mammadov Teymur 3 - 0
WP
Kulinski Jordan Poland
Men's Light Heavy (81kg) Round of 16Turkey Karlidag Cem 0 - 3
WP
Mullenberg Peter Netherlands
Men's Super Heavy (+91kg) Round of 16Open
Men's Super Heavy (+91kg) Round of 16Azerbaijan Majidov Mahammadrasul 3 - 0
WP
Bakhtidze Mikheil Georgia
Men's Super Heavy (+91kg) Round of 16Germany Keller Max 0 - 3
WP
Demirezen Ali Turkey
Men's Super Heavy (+91kg) Round of 16Belarus Sudzilouski Yan 3 - 0
WP
Taborsky Daniel Czech Republic
Men's Super Heavy (+91kg) Round of 16Croatia Mindoljevic Marin 1 - 2
WP
Gimbatov Gasan Russian Federation
Men's Super Heavy (+91kg) Round of 16France Yoka Tony 3 - 0
WP
Bernath Istvan Hungary
Fri19June
Diving
Women's 1m Springboard Preliminary Round
Men's Synchronised 3m Springboard Final
Women's 1m Springboard Final
Fri19June
Gymnastics Acrobatic
Women's Group All-Around Final
Mixed Pair All-Around Final
Fri19June
Gymnastics Aerobic
Groups Qualification
Fri19June
Gymnastics Rhythmic
Individual Hoop Qualification
Individual Ball Qualification
Individual Clubs Qualification
Individual Ribbon Qualification
Individual All-Around Final
Fri19June
Shooting
Women's 50m Rifle 3 Positions Qualifications
Women's 25m Pistol Qualifications Precision
Men's Double Trap Qualifications
Women's 50m Rifle 3 Positions Finals
Men's Double Trap Semifinals
Men's Double Trap Finals
Fri19June
Table Tennis
Women's Singles SemifinalsOpen
Women's Singles SemifinalsNetherlands Li Jie 4 - 0 Odorova Eva Slovakia
Women's Singles SemifinalsTurkey Hu Melek 2 - 4 Li Jiao Netherlands
Men's Singles SemifinalsOpen
Men's Singles SemifinalsGermany Ovtcharov Dimitrij 4 - 2 Drinkhall Paul Great Britain
Men's Singles SemifinalsBelarus Samsonov Vladimir 4 - 1 Kou Lei Ukraine
Women's Singles FinalsOpen
Women's Singles Bronze Medal MatchSlovakia Odorova Eva 1 - 4
Bronze Medal
Hu Melek Turkey
Women's Singles Gold Medal MatchNetherlands Li Jie
Silver Medal
0 - 4
Gold Medal
Li Jiao Netherlands
Men's Singles FinalsOpen
Men's Singles Bronze Medal MatchGreat Britain Drinkhall Paul 2 - 4
Bronze Medal
Kou Lei Ukraine
Men's Singles Gold Medal MatchGermany Ovtcharov Dimitrij
Gold Medal
4 - 3
Silver Medal
Samsonov Vladimir Belarus
Fri19June
Taekwondo
Women's +67kg Preliminary RoundOpen
Women's +67kg Preliminary RoundSerbia Mandic Milica 11 - 1
PTF
Popovic Andela Montenegro
Women's +67kg Preliminary RoundSpain Simon Alamo Rosanna 5 - 4
PTF
Kowalczuk Aleksandra Poland
Women's +67kg Preliminary RoundGreat Britain Walkden Bianca 9 - 6
GDP
Aydin Furkan Turkey
Women's +67kg Preliminary RoundUkraine Konieva Maryna 10 - 4
PTF
Tedeeva Marina Azerbaijan
Women's +67kg Preliminary RoundFrance Epangue Gwladys 6 - 2
PTF
Rajher Nusa Slovenia
Women's +67kg Preliminary RoundGermany Schneider Yanna 4 - 5
GDP
Ivanova Olga Russian Federation
Women's +67kg Preliminary RoundCroatia Rados Iva 15 - 3
PTG
Ikonen Casandra Sweden
Women's +67kg Preliminary RoundNorway Skaar Tina 5 - 11
PTF
Oogink Reshmie Netherlands
Men's +80kg Preliminary RoundOpen
Men's +80kg Preliminary RoundNetherlands Wanrooij Jeroen 10 - 9
PTF
Sari Ali Turkey
Men's +80kg Preliminary RoundSlovenia Trajkovic Ivan Konrad 14 - 8
PTF
Hatowski Piotr Poland
Men's +80kg Preliminary RoundCyprus Moustakas Demetris 1 - 10
PTF
Basile Leonardo Italy
Men's +80kg Preliminary RoundGreat Britain Cho Mahama 5 - 10
PTF
Gkoltsios Konstantinos Greece
Men's +80kg Preliminary RoundFrance El Yazidi Omar 7 - 10
PTF
Golec Vedran Croatia
Men's +80kg Preliminary RoundRussian Federation Larin Vladislav 16 - 2
PTG
Ros Gomez Daniel Spain
Men's +80kg Preliminary RoundRomania Roseanu Claudiu 7 - 6
PTF
Wodzich Volker Germany
Women's +67kg QuarterfinalsOpen
Women's +67kg QuarterfinalSerbia Mandic Milica 12 - 3
PTF
Simon Alamo Rosanna Spain
Women's +67kg QuarterfinalGreat Britain Walkden Bianca 13 - 14
GDP
Konieva Maryna Ukraine
Women's +67kg QuarterfinalFrance Epangue Gwladys 7 - 3
PTF
Ivanova Olga Russian Federation
Women's +67kg QuarterfinalCroatia Rados Iva 7 - 3
PTF
Oogink Reshmie Netherlands
Men's +80kg QuarterfinalsOpen
Men's +80kg QuarterfinalAzerbaijan Isaev Radik 8 - 6
PTF
Wanrooij Jeroen Netherlands
Men's +80kg QuarterfinalSlovenia Trajkovic Ivan Konrad 10 - 9
GDP
Basile Leonardo Italy
Men's +80kg QuarterfinalGreece Gkoltsios Konstantinos 11 - 15
PTF
Golec Vedran Croatia
Men's +80kg QuarterfinalRussian Federation Larin Vladislav 20 - 1
PTG
Roseanu Claudiu Romania
Women's +67kg SemifinalsOpen
Women's +67kg SemifinalSerbia Mandic Milica 15 - 1
PTG
Konieva Maryna Ukraine
Women's +67kg SemifinalFrance Epangue Gwladys 13 - 6
PTF
Rados Iva Croatia
Men's +80kg SemifinalsOpen
Men's +80kg SemifinalAzerbaijan Isaev Radik 17 - 2
PTG
Trajkovic Ivan Konrad Slovenia
Men's +80kg SemifinalCroatia Golec Vedran 0 - 8
PTF
Larin Vladislav Russian Federation
Women's +67kg RepechageOpen
Women's +67kg RepechageSpain Simon Alamo Rosanna 6 - 1
PTF
Popovic Andela Montenegro
Women's +67kg RepechageSlovenia Rajher Nusa 1 - 2
GDP
Ivanova Olga Russian Federation
Men's +80kg RepechageOpen
Men's +80kg RepechageNetherlands Wanrooij Jeroen vs BYE
Men's +80kg RepechageSpain Ros Gomez Daniel 9 - 4
PTF
Roseanu Claudiu Romania
Women's +67kg Bronze Medal FinalsOpen
Women's +67kg Contest for Bronze Medal ACroatia Rados Iva
Bronze Medal
12 - 4
PTF
Simon Alamo Rosanna Spain
Women's +67kg Contest for Bronze Medal BRussian Federation Ivanova Olga
Bronze Medal
7 - 3
PTF
Konieva Maryna Ukraine
Men's +80kg Bronze Medal FinalsOpen
Men's +80kg Contest for Bronze Medal ACroatia Golec Vedran
Bronze Medal
7 - 5
PTF
Wanrooij Jeroen Netherlands
Men's +80kg Contest for Bronze Medal BSpain Ros Gomez Daniel
Bronze Medal
15 - 3
PTG
Trajkovic Ivan Konrad Slovenia
Women's +67kg Gold Medal FinalOpen
Women's +67kg Gold Medal FinalSerbia Mandic Milica
Silver Medal
8 - 9
PTF
Gold Medal
Epangue Gwladys France
Men's +80kg Gold Medal FinalOpen
Men's +80kg Gold Medal FinalAzerbaijan Isaev Radik
Gold Medal
4 - 3
PTF
Silver Medal
Larin Vladislav Russian Federation
Fri19June
Trampoline
Men's Synchronised Qualification
Women's Synchronised Qualification
Fri19June
Volleyball
Women's Pool ARomania ROU 0 - 3 TURTurkey
Women's Pool BBulgaria BUL 1 - 3 CROCroatia
Women's Pool BSerbia SRB 2 - 3 NEDNetherlands
Women's Pool APolandPOL 3 - 0 ITAItaly
Women's Pool AAzerbaijanAZE 3 - 2 BELBelgium
Women's Pool BGermany GER 2 - 3 RUSRussian Federation
Fri19June
Water Polo
Men's Classification 11-12Slovakia SVK 7 - 8 ROURomania
Men's Classification 9-10MontenegroMNE 15 - 4 FRAFrance
Men's Semifinal 5-8Russian FederationRUS 16 - 9 GERGermany
Men's Semifinal 5-8Hungary HUN 10 - 11 ITAItaly
Men's Semifinal 1-4SpainESP 9 - 8 CROCroatia
Men's Semifinal 1-4Greece GRE 12 - 13 APSO SRBSerbia
There are no events for this day.
* Estimated time. The schedule is subject to change. Order of play to be confirmed.
EOC
Timing and Results provided by Tissot
Live