Schedule & ResultsSunday, June 21th

Sun21June
Archery
Women's Individual 1/16 EliminationsOpen
Women's Individual 1/16 EliminationsItaly Valeeva Natalia 2 - 6 Lobzhenidze Yuliya Georgia
Women's Individual 1/16 EliminationsSpain Marin Alicia 6 - 5 Ruggieri Laura France
Women's Individual 1/16 EliminationsGermany Richter Elena 6 - 2 Marusava Hanna Belarus
Women's Individual 1/16 EliminationsSpain Alarcon Miriam 4 - 6 Sartori Guendalina Italy
Women's Individual 1/16 EliminationsRussian Federation Stepanova Inna 6 - 2 Aktuna Aybuke Turkey
Women's Individual 1/16 EliminationsBelarus Timofeyeva Ekaterina 2 - 6 Sichenikova Lidiia Ukraine
Women's Individual 1/16 EliminationsFrance Schuh Berengere 6 - 4 Deden Esther Netherlands
Women's Individual 1/16 EliminationsAzerbaijan Senyuk Olqa 3 - 7 Jager Maja Denmark
Women's Individual 1/16 EliminationsSpain Martin Adriana 5 - 6 Narimanidze Khatuna Georgia
Women's Individual 1/16 EliminationsTurkey Anagoz Yasemin 6 - 2 Tolkach Alena Belarus
Women's Individual 1/16 EliminationsUkraine Pavlova Anastasia 6 - 2 Longova Alexandra Slovakia
Women's Individual 1/16 EliminationsRussian Federation Timofeeva Kristina 4 - 6 Psarra Evangelia Greece
Women's Individual 1/16 EliminationsGreat Britain Hunt Nicky 4 - 6 Erdynieva Natalia Russian Federation
Women's Individual 1/16 EliminationsGermany Winter Karina 6 - 5 Unsal Begunhan Turkey
Women's Individual 1/16 EliminationsUkraine Marchenko Veronika 3 - 7 Tonetta Elena Italy
Women's Individual 1/16 EliminationsGermany Unruh Lisa 7 - 1 Zuranska Adriana Poland
Women's Individual 1/8 EliminationsOpen
Women's Individual 1/8 EliminationsGeorgia Lobzhenidze Yuliya 2 - 6 Marin Alicia Spain
Women's Individual 1/8 EliminationsGermany Richter Elena 4 - 6 Sartori Guendalina Italy
Women's Individual 1/8 EliminationsRussian Federation Stepanova Inna 5 - 6 Sichenikova Lidiia Ukraine
Women's Individual 1/8 EliminationsFrance Schuh Berengere 4 - 6 Jager Maja Denmark
Women's Individual 1/8 EliminationsTurkey Anagoz Yasemin 6 - 4 Narimanidze Khatuna Georgia
Women's Individual 1/8 EliminationsGreece Psarra Evangelia 6 - 5 Pavlova Anastasia Ukraine
Women's Individual 1/8 EliminationsGermany Winter Karina 7 - 1 Erdynieva Natalia Russian Federation
Women's Individual 1/8 EliminationsGermany Unruh Lisa 2 - 6 Tonetta Elena Italy
Women's Individual QuarterfinalsOpen
Women's Individual QuarterfinalsSpain Marin Alicia 6 - 2 Sartori Guendalina Italy
Women's Individual QuarterfinalsUkraine Sichenikova Lidiia 1 - 7 Jager Maja Denmark
Women's Individual QuarterfinalsGreece Psarra Evangelia 6 - 0 Anagoz Yasemin Turkey
Women's Individual QuarterfinalsItaly Tonetta Elena 1 - 7 Winter Karina Germany
Women's Individual SemifinalsOpen
Women's Individual SemifinalsGermany Winter Karina 6 - 2 Psarra Evangelia Greece
Women's Individual SemifinalsSpain Marin Alicia 1 - 7 Jager Maja Denmark
Women's Individual FinalsOpen
Women's Individual Bronze Medal MatchGreece Psarra Evangelia 4 - 6
Bronze Medal
Marin Alicia Spain
Women's Individual Gold Medal MatchGermany Winter Karina
Gold Medal
6 - 2
Silver Medal
Jager Maja Denmark
Sun21June
Athletics
Men's Hammer Throw
Women's Pole Vault
Women's 400m Hurdles
Women's Triple Jump
Men's 400m Hurdles
Women's 100m
Women's Discus Throw
Men's 100m
Men's Shot Put
Men's 1500m
Men's High Jump
Women's 400m
Men's 400m
Women's 3000m Steeplechase
Men's Long Jump
Men's 5000m
Women's Javelin Throw
Women's 800m
Women's 3000m
Women's 4 x 100m Relay
Men's 4 x 100m Relay
Sun21June
Beach Volleyball
Men's SemifinalsCzech Republic KUBALA P HADRAVA J 0 - 2 PLAVINS M REGZA H Latvia
Men's SemifinalsRussian Federation KOSHKAREV Y BARSOUK D 2 - 0 STRASSER A KISSLING G Switzerland
Men's Bronze Medal MatchCzech Republic KUBALA P HADRAVA J
Bronze Medal
2 - 0 STRASSER A KISSLING G Switzerland
Men's Gold Medal MatchLatvia PLAVINS M REGZA H
Gold Medal
2 - 1
Silver Medal
KOSHKAREV Y BARSOUK D Russian Federation
Sun21June
Boxing
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Open
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16France Mossely Estelle 3 - 0
WP
Miranda Maqueda Jennifer Spain
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Italy Marenda Romina 3 - 0
WP
Mera Ioana Romania
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Germany Bugar Tasheena 3 - 0
WP
Venglovscaia Lilia Republic of Moldova
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Hungary Csombor Vivien 0 - 2
WP
Jelic Jelena Serbia
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Azerbaijan Alekseevna Yana 3 - 0
WP
Potkonen Mira Finland
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Russian Federation Dobrynina Zinaida 3 - 0
WP
Brugger Sandra Switzerland
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Sweden Lundblad Ida 3 - 0
WP
Basar Gamze Turkey
Women's Light (57 - 60kg) Round of 16Ireland Taylor Katie 3 - 0
WP
Eliseeva Denitsa Bulgaria
Men's Welter (69kg) Round of 16Open
Men's Welter (69kg) Round of 16Great Britain Kelly Josh 2 - 1
WP
Nurudzinau Mahamed Belarus
Men's Welter (69kg) Round of 16Germany Baraou Abass 3 - 0
WP
Hartsenko Andrei Estonia
Men's Welter (69kg) Round of 16Republic of Moldova Belous Vasilii 0 - 3
WP
Baghirov Parviz Azerbaijan
Men's Middle (75kg) Round of 16Open
Men's Middle (75kg) Round of 16Great Britain Fowler Antony 0 - 3
WP
Cavallaro Salvatore Italy
Men's Middle (75kg) Round of 16Russian Federation Koptyakov Maxim 3 - 0
WP
Radovan Denis Germany
Men's Middle (75kg) Round of 16Slovenia Venko Aljaz 2 - 1
WP
Tretyak Dmitri Finland
Men's Middle (75kg) Round of 16Ireland O'Reilly Michael 3 - 0
WP
Sabotic Emir Montenegro
Men's Middle (75kg) Round of 16Israel Masliy Artem 0 - 3
WP
Bandarenka Vitali Belarus
Men's Middle (75kg) Round of 16France Mbilli Assomo-Hallier Christian 0 - 3
WP
Musalov Xaybula Azerbaijan
Men's Middle (75kg) Round of 16Poland Gardzielik Kamil 3 - 0
WP
Pivorun Tomas Lithuania
Men's Middle (75kg) Round of 16Ukraine Voitaliuk Vladyslav 0 - 3
WP
Harcsa Zoltan Hungary
Men's Heavy (91kg) Round of 16Open
Men's Heavy (91kg) Round of 16Azerbaijan Abdullayev Abdulkadir 3 - 0
WP
Hamori Adam Hungary
Men's Heavy (91kg) Round of 16Bosnia and Herzegovina Colpa Alem 0 - 3
WP
Omba Biongolo Paul France
Men's Heavy (91kg) Round of 16Denmark Andreasen Jim Hassenteufel 0 - 3
WP
Pervizaj Albon Germany
Men's Heavy (91kg) Round of 16Russian Federation Magomedov Sadam 3 - 0
WP
Guledani Levan Georgia
Men's Heavy (91kg) Round of 16Latvia Sinkevics Raitis 0 - 3
WP
O'Neill Darren Ireland
Men's Heavy (91kg) Round of 16Ukraine Manukian Gevorg 3 - 0
WP
Dimitrov Kristiyan Bulgaria
Men's Heavy (91kg) Round of 16Belarus Charnabayeu Leanid 0 - 3
WP
Muzaffer Bahram Turkey
Men's Heavy (91kg) Round of 16Sweden Richards Gabriel 1 - 2
WP
Filipi Josip Bepo Croatia
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Open
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Italy Mangiacapre Vincenzo 3 - 0
WP
Avci Adem Turkey
Men's Light Welter (64kg) Round of 16France Amzile Hassan 3 - 0
WP
Dauhaliavets Yauheni Belarus
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Ireland Walsh Dean 2 - 1
WP
Dadashev Maxim Russian Federation
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Georgia Melikishvili Irakli 0 - 3
WP
Sopa Kastriot Germany
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Great Britain Maxwell Samuel 1 - 2
WP
Goyeram Clarence Sweden
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Ukraine Petrov Viktor 3 - 0
WP
Bachkov Hovhannes Armenia
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Bosnia and Herzegovina Fetahovic Adem 0 - 3
WP
Niculescu Daniel Romania
Men's Light Welter (64kg) Round of 16Azerbaijan Sotomayor Collazo 3 - 0
WP
Galagot Dmitri Republic of Moldova
Sun21June
Cycling Road
Men's Road Race
Sun21June
Diving
Women's 3m Springboard Preliminary Round
Men's Platform Preliminary Round
Women's 3m Springboard Final
Men's Platform Final
Sun21June
Gymnastics Acrobatic
Mixed Pair - Dynamic Final
Women's Group - Balance Final
Mixed Pair - Balance Final
Women's Group - Dynamic Final
Sun21June
Gymnastics Aerobic
Mixed Pair Final
Groups Final
Sun21June
Gymnastics Rhythmic
Individual Hoop Final
Group Ribbon Final
Group Clubs & Hoops Final
Individual Ball Final
Individual Clubs Final
Individual Ribbon Final
Sun21June
Shooting
Men's 50m Rifle 3 Positions Qualifications
Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualifications Stage 1
Men's Skeet Qualification Day 2
Men's 50m Rifle 3 Positions Finals
Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualifications Stage 2
Men's Skeet Semifinals
Men's Skeet Finals
Men's 25m Rapid Fire Pistol Finals
Sun21June
Trampoline
Men's Trampoline Final
Women's Trampoline Final
Men's Synchronised Final
Women's Synchronised Final
Sun21June
Volleyball
Women's Pool ABelgiumBEL 3 - 2 POLPoland
Women's Pool BNetherlandsNED 3 - 0 BULBulgaria
Women's Pool AItaly ITA 0 - 3 ROURomania
Women's Pool BCroatia CRO 0 - 3 GERGermany
Women's Pool ATurkeyTUR 3 - 0 AZEAzerbaijan
Women's Pool BRussian Federation RUS 0 - 3 SRBSerbia
Sun21June
Water Polo
Men's Classification 7-8Germany GER 6 - 15 HUNHungary
Men's Classification 5-6Russian Federation RUS 6 - 11 ITAItaly
Men's Bronze Medal MatchCroatia CRO 10 - 11
Bronze Medal
GREGreece
Men's Gold Medal MatchSpain ESP
Silver Medal
7 - 8
Gold Medal
SRBSerbia
There are no events for this day.
* Estimated time. The schedule is subject to change. Order of play to be confirmed.
EOC
Timing and Results provided by Tissot
Live